Џекпот

Ако некогаш сте биле во казино – па дури и ако не сте биле никогаш – веројатно сте запознаени со терминот џекпот. Па искрено, џекпотот е огромен дел од причината зошто луѓето во казино на прво место играат слотови.

Сe повеќе играчи се одлучуваат онлајн казино бидејќи истите нудат се што е потребно кога станува збор за игра и забава. Она што ги прави онлајн казината толку привлечни за повеќето играчи е тоа што тие нудат онлајн игри кои се навистина импресивни во однос на различноста и квалитетот. Можете да уживате во рулет, блекџек, покер, слотови и некои од најпопуларните верзии на овие игри од удобноста на вашиот дом. Речиси секое онлајн казино има постојано некаков вид на џекпот.

Но, не секој џекпот е ист. Ќе се обидеме да ви ги презентираме различните видови џекпот што ќе ги најдете во казината, што значат и зошто многу луѓе се одлучуваат да вртат прогресивни слотови без разлика дали станува збор за традиционално или онлајн казино.

Рамен/стандарден џекпот

Рамниот џекпот е џекпот што останува ист без разлика колку пати играчот го врти тркалото. Честопати, рамниот џекпот е помал и ограничен на една машина. Ова е причината зошто тие понекогаш се нарекуваат и самостојни машини за џекпот.

Обично ќе ги видите на помали автомати (како оние што ги наоѓате во некои барови или помали казина) или машините поставени на влезот од казиното.

Прогресивен џекпот

Накратко, овој тип на џекпот се одликува со постојано зголемување на сумата која секој играч има шанса да ја добие. Причината зошто џекпотот постојано расте е тоа што секој пат кога некој става облог во соодветната игра, дел од него придонесува за неговата сума. Ова е она што ги издвојува прогресивните џекпот игри од стандардните џекпот игри во кои износот што можете да го освоите е однапред одреден.

Прогресивните игри со џекпот обично имаат значителна сума што може целосно да го трансформира животот на играчот кој има доволно среќа да го добие. Неговиот износ не е фиксен и продолжува да расте додека некој не го освои. Кога тоа ќе се случи, џекпотот се враќа на почетната позиција. Во повеќето случаи, нема да почне да се акумулира од нула, туку од фиксен минимален износ. Сепак, треба да се забележи дека ова целосно зависи и од типот на играта со прогресивен џекпот, како и од онлајн казиното.

Како може да се добие џекпот

Во зависност од играта што ја играте, џекпотот може да се добие на различни начини. На пример, на слотови, треба да споите некои одредени специјални симболи на ролните, додека во блек џек треба да формирате одредена комбинација на карти во вашата рака за да ја освоите саканата награда. Имајте на ум дека иако сите прогресивни игри го делат истиот главен принцип, нивната исплата варира. Затоа, секогаш е најдобро да го проверите овој аспект претходно за да бидете сигурни дека варијацијата што ја играте вреди за вашето време и пари.

Исто така, имајте на ум дека за да можете да се квалификувате за оваа сума што ви го менува животот, треба да исполните неколку барања. Во некои игри, од вас се бара да поставите специјален страничен облог и да се обложите максималниот износ. Страничниот облог што треба да се стави обично е многу прифатлив, но повторно тоа во голема мера зависи од варијацијата и онлајн казиното.

Зошто џекпот слотовите се толку примамливи?

Познато е дека иако постојат многу видови на игри во казино, игрите кои нудат џекпот се најпримамливи. Причините за ова се добро разбрани во психологијата:

-Џекпот машините се едноставни и лесни. Повлечете ја раката или притиснете копче и се случуваат секакви забавни и возбудливи работи.

-Има многу музика – трепкачки светла – особено ако некој освои нешто. Тоа само по себе значи повеќе возбуда! Со многу малку, можете да освоите многу – побра причина од тоа нема!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*